Wspinanie w Labaku - ZASADY!!!

Zasady wspinania w Labaku

Zamieszczamy informacje, które sa niezbędne do wspinu w Labaku! Info przywiózł i przetłumaczył Paweł Pablo Sikorski. 

W nawiązaniu do mylnych informacji publikowanych na forach internetowych oraz w prasie fachowej dotyczących wspinania w Dolinie Laby: zasad wspinania, otwierania dróg wspinaczkowych …no i magnezjowania !!!
Przesyłam przetłumaczony list Jana Jennika Pletichy, kustosza skał Lewego Labaku. Co do zasad tam panujących! Z prośbą o jak najszersze opublikowanie w mediach. Jako goście jesteśmy tam mile widziani i zobowiązani do przestrzegania zasad.
1. Otwieranie nowych dróg odbywa się wyłącznie od dołu! Bez żadnej górnej asekuracji. Każdy polski wspinacz zainteresowany otwieraniem nowej linii musi skontaktować się z opiekunem Lewego Brzegu email-jenik.pleticha@email.cz , lub Prawego Brzegu Peter Pavok Cerny email-spider@sendme.cz .Następnie otrzymacie informacje co do zasad osadzenia asekuracji, typu kotew gdzie i jak osadzić. Oraz otrzymacie informacje co do rezerwacji wybranych linii. Bez uzgodnień z kustoszami nie działamy!!

2. Po między stałymi punktami (kruh, kotwa), dodatkowa asekuracja tylko z węzełków. Nie wolno używać mechaników, kości , frendów itp...

3. Prawy Brzeg jest rezerwatem przyrody CHKO. CHKO zakazało używania magnezji pod groźbą kary finansowej. Dodatkowo sfotografowani wspinacze są dla ochroniarzy argumentem „przeciw” wspinaczce. (ech)Na Lewym Brzegu magnezja jest dozwolona, na zasadzie wyjątku. Na drogach które powstały po 1990 roku i o trudnościach IXa i trudniejszych.4.Na Prawym i Lewym Brzegu drogi kończą się na ostatnim punkcie asekuracyjnym! Do punktu dopinamy dwa przeciwstawnie ekspresy , tak aby nie „wyłamywać” zjazdowego punktu.
(Tu dla wytłumaczenia, stanowisko u Czechow to pojedynczy punkt: ring, kruh. Nikt ich tam nie dubluje. Więc należy szczególnie ostrożnie wykonywać wszelakie operacje sprzętowe tj. przewiązanie się , zjazd , czyszczenie ściany z przelotów.) Ostatni wspinacz zjeżdża na przełożonej linie przez punkt, nie opuszczamy się przez ringi, kruhy!

5. Prowadzenie ma pierwszeństwo przed wędką, nie zajmujemy dróg tylko dla siebie!! na całe dnie. Współpracujemy z innymi wspinaczami.

6. W skalnych rejonach Republiki Czeskiej wspinaczka odbywa się na własną odpowiedzialność i ryzyko!

Przestrzegając polskich wspinaczy, którzy zawitają do Doliny Laby lub innych naszych rejonów piaskowcowych. Prosimy o zasięgniecie informacji u Kustoszy rejonów, lokalnych wspinaczy co do lokalnie panujących zasad.Wszelkie informacje znajdziecie na www.euroclimbing.com.
Jako wspinacz spotykam wielu polskich wspinaczy w Labaku, i nigdy nie zdarzyły się nam żądne problemy.
Życzę sobie i Wam abyśmy tak trzymali!
Pozdrawiam i zapraszam!

Kustosz i Opiekun Rejonu Labaku
Jan Pleticha


mini słowniczek:
cesta -droga
kruh – stały punkt typu %u201Ekołatka%u201D, najczęściej pięknie rdzawego kolorku!
borhak -stały punkt typy ring
prvowystup – otwieranie,zdobywanie od dołu masywu,wieży. pierwsze przejście
omezani – ograniczenie najczęściej czasowe , wynikające np. z lęgu ptaków,gniazdowania. (bez omezani – bez ograniczenia)
oblast – rejon
spara – rysa
hrana – filar, ostry kant łączący dwie ściany
strecha – dach
smycka – pętelka, węzełek (odpowiednik hih kości, frenda)
hodinka, hodina – ucho skalne , punkt do przewleczenia repika
vrchol – wierzchołek
vrcholova kniha – książka wejść na wierzchołek
polica – półka
hrot – grzybek, flejk naturalny punkt do zamotania pętli
pivo – na pewno nie jedno!!!

wysłuchał i przetłumaczył

Paweł Pablo Sikorski
www.chwytywspinaczkowe.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz