Przesieka i Dziurawa Skała - czyli kawał ładnego wspinania!


Dziurawa Skała, czy jak mawiają mieszkańcy Przesieki, "Skała z dziurą" to ponad 20-metrowa grupa skalna obok wirażu górskiej szosy przy wjeździe do Przesieki. Jej nazwa pochodzi od przelotowej jaskini umiejscowionej w górnej części skały. Poniżej płynie potok Podgórnej, nad którym siedzi wyrzeźbiony z drewna dobry duch Dziurawej Skały... a może to sam Karkonosz? 
Grupa skalna jest nocą podświetlana co daje ciekawe doznania przy wieczorno-nocnym wspinaniu :)
Przed II wojną światową skała była popularną atrakcją, zaznaczoną na mapach turystycznych. W późniejszym okresie, jak większość atrakcji turystycznych Sudetów, została zaniedbana i zarosła lasem świerkowym. Ponowne "odsłonięcie dziury w skale" nastąpiło 30 października 2008r za sprawą władz Przesieki.

Dojazd:  

Z Jeleniej Góry do miejscowości Przesieka, tam przy pensjonacie Karolinka w lewo w dół (po prawej stronie za rzeką widoczna już sama skała. Auto polecamy zostawić w zatoczce po drugiej stronie rzeki.


Koordynaty GPS: 50.813297,15.675976

Topo:1. Drewniana Mantla VI (TRAD)
2. Próby Kupczyka VI.1+ (TRAD+ST)
3. Szuflady VI.1 (TRAD+ST)
4. Stacha Pacha VI.2/2+ (TRAD+ST)
5. Dziurawa Koncepcja V- (TRAD)
6. Krótki Szpic VI (TRAD)
7. Zacięcie Szpica V- (TRAD)

Sprzęt: 

Sprzęt jaki jest potrzebny do wspinania oceniamy jako 'zestaw tradycyjny' - standardowy zestaw mechaników i set kości typu stoper. Jak to bywa przy tradach na stany warto zabrać taśmy i dodatkowe karabinki. 

Krótki Szpic

Historia eksploracji:


Historia eksploracji zapewne sięga jeszcze czasów przedwojennych o czym świadczy znaleziony hak w jednej z rysek, czy pozostałości po drewnianych kołkach. Nie udało nam się doszukać informacji na temat przeszłości, lokalni wspinacze z poprzedniego pokolenia, również nie wiedzą nic o klasycznych przejściach na tej grupie skalnej.

Skała spotkała się również z aktem wandalizmu w postaci podkucia ostatniej płyty na drodze "Szuflady"

Oczywiście poprowadzone linie "omijają" logicznie wykute elementy - które są nieprzydatne wspinaczkowo. Chętnie poznamy upośledzonych nie tylko etycznie twórców i dowiemy się czegoś o ich zamyśle 'pomocy przyrodzie'. Podobne dziury można spotkać na głazach Brzozowego Wzgórza. Panom już podziękujemy i takiemu działaniu jasno mówimy stanowcze NIE!

Jedyne stałe punkty w rejonie


A tak Dejnar wspomina pierwsze zetknięcie ze skałą:


We wczesnym liceum jadąc z Afrem i Panią Mamą :) do jego rodzinnego domu w Przesiece moim oczom ukazała się duża ściana chowająca się za drzewami po przeciwnej stronie rzeki.

Naszą wyobraźnię pochłonęły do reszty dwie konkretne linie,  Afro od początku zakochany był w charakterystycznych płytach od frontowej strony (dziś "Próby Kupczyka") mnie do reszty opanowała żądza poprowadzenia rysy przecinającej charakterystyczny okap (dziś "Stacha Pacha" ). Początkowo wszystko było tam mocno zarośnięte, zatem spędziliśmy dużo czasu na czyszczeniu, szczotkowaniu i odkopywaniu spod ziemi i mchu fragmentów skały. Odnaleźliśmy tam wówczas ślady hakówek. 
Niedługo po tym Przesieczanie zadbali o te skały jako perełkę miejscowości, skały zostały odkryte, na dole postawiono drewnianego stwora a same skały oświetla się wieczorową porą.


Łaskawy stwór w wydaniu długowłosym :)Afro wyjechał z Przesieki w pogoni za wykształceniem, lecz z jego błogosławieństwem powróciłem tam z Łysym i po drobnym doczyszczeniu zaczęliśmy się wspinać. Z ideą jaką się kierowaliśmy dobrnęliśmy do końca - rejon jest czysto tradowy. Ponad drogami "Stacha Pacha i Próbami Kupczyka" wkleiliśmy stanowisko z dwóch atestowanych punktów. Entuzjaści wspinania w zespołach natomiast mogą spędzić tam kilka emocjonujących popołudni już dziś.
Zacięcie SzpicaŁatwiejsze linie powstawały równolegle z próbami na tych bardziej wymagających. Początkowo przygotowaliśmy Dziurawą Koncepcję, Krótki Szpic czy Drewnianą mantlę. Reszta czasu spędzonego nad rzeką przyniosła kolejne drogi. I tak Łysy poprowadził  płyty w dwóch wariantach, rysą i "na wprost". Droga środkiem płyt to Próby Kupczyka, obok Szuflady. Prostowanie Szuflad pozostawiliśmy otwartym projektem - oczywiście bez dziur. Dziury zamierzamy zakleić. Jako ostatnia w rejonie zostaje poprowadzona przez deja Stacha Pacha.
Stacha Pacha


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz